Veľká noc 2023 udržateľne!

Veľká noc 2023

Opäť je tu ten čas: Čakajú nás farebné veľkonočné vajíčka, čokoládové zajačiky a jeden alebo dva veľkonočné obedy. Dnes je Veľká noc sviatkom, ktorý sa neslávi len v kresťanských kruhoch, ale je všeobecne veľmi obľúbený – u detí aj dospelých. A, prekvapenie: stal sa lukratívnym biznisom aj pre spotrebný priemysel, ktorý všade láka na drobné darčeky, ozdobné predmety a sladkosti. Dali sme pre vás dokopy niekoľko tipov, aby táto Veľká noc 2023 bola udržateľná a ekologická bez toho, aby ste sa dostali do pasce konzumu.

Stavte na ekologické dekorácie

Umelá veľkonočná tráva? Nie, ďakujem! Skutočná tráva, seno či mach sú nielen krajšie, ale aj udržateľnejšie a lacnejšie! Dokonca aj plastové hniezda, ktoré sú dnes dostupné v drogériách a každom supermarkete, sú nadbytočné a vo väčšine prípadov nie sú ani férové, ani sa nevyrábajú udržateľným spôsobom. Veľkonočné hniezda v rôznych variantoch si môžete ľahko vyrobiť sami.  Existujú aj alternatívy plastových konárov zo supermarketu alebo drahých ozdobných konárov zo kvetinárstiev, ktoré sa často brali tak skoro, že už vo váze nekvitnú. Možno na svojej každodennej prechádzke nájdete krásne ratolesti? Alebo dokonca sami máte na záhrade odrezky zo stromov? Pozor: Nikdy nestrihajte vŕbu. Malé nadýchané kvety sú jedným z najdôležitejších zdrojov potravy, ktoré hmyz, ako sú včely, nachádza v tomto ročnom období.

Foto: Pexels

Pozor pri nákupe vajec!

Farebné vajíčka či na raňajky, alebo pre kupačov sú samozrejme absolútnou veľkonočnou klasikou!  

Nie je žiadnou novinkou, že by ste si pri kúpe vajec mali vo všeobecnosti všímať pôvod – s bio vajíčkami väčšinou nič nepokazíte. Chov v stodole, chov vo voľnom výbehu alebo ekologická výroba? Pojmy môžu byť mätúce, ale my vám ich samozrejme ozrejmíme 😊.

Práve prvé číslo (napríklad 1-SK-XY12) na kóde vajíčka označuje metódu chovu.

0 – ekologický chov (BIO),

1 – voľný chov vo výbehu,

2 – chov v kurníku na podstielke,

3 – klietkový chov

My v Ecolocco zásadne nepodporujeme klietkový chov a bojujeme za dôstojný život sliepok.

Ale späť k našej obľúbenej tradícii na Veľkú noc – farbeniu vajíčok. Kúpte si surové vajíčka a namaľujte si ich sami. Môžete si ich vopred uvariť alebo vyfúknuť – v druhom prípade použite tekutinu vo vnútri na praženicu alebo koláč, aby ste nič neplytvali.

Mimochodom: Farbivo na vajíčka si nemusíte kupovať, môžete si ho vyrobiť sami z jednoduchých potravín, ktoré už možno máte doma. Vyhnete sa tak aj používaniu nezdravých či dokonca toxických farbív. Skúste cibuľové šupky, fialovú kapustu, červenú repu alebo kurkumu 😊.

Farbenie vajíčok na Veľkú noc 2023
Foto: Pexels

Vedomá Veľká noc 2023 – udržateľné stolovanie

Veľkonočné stolovanie je naša obľúbená časť Veľkej noci. Aj tu platí: menej je viac. Nakupujte vedome a nepreháňajte to s množstvami. Všetci to poznáme, často toho veľa zostane a skončí to v odpade. 

Tiež stavte na regionálne produkty. Tip: Namiesto veľkonočných nákupov v supermarkete navštívte miestny trh. Nielenže to ušetrí množstvo odpadu z obalov, ale je to aj naozaj príjemný zážitok z nakupovania a ako bonus od predajcov môžete získať jeden alebo dva zasvätené tipy, ako uskladniť  ovocie a zeleninu. Ak by to nevyšlo, prečítajte si ho u nás. Tipy ako udržať čerstvé potraviny.

A keďže strávime Veľkú noc 2023 udržateľne, ak na konci niečo zostane, nepoužívajte hliníkovú alebo plastovú fóliu na skladovanie alebo na rozdávanie hosťom. Využite radšej naše voskové obaly alebo včelovaky na skladovanie a prepravu. Sú skvelé aj na zmrazenie zvyškov.

Kúpte si poctivé čokoládové zajačiky

Na Veľkú noc nenahraditeľná, čokoláda – v podobe vajíčok, veľkonočných zajačikov či kuriatok. Výber je obrovský. Každý rok sa na Veľkú noc vyrobí niekoľko miliónov čokoládových zajačikov – nanešťastie len veľmi málo dodávateľov sa zaobíde bez plastových obalov, palmového oleja a detskej práce. To nemusí nevyhnutne uľahčiť hľadanie produktov, ktoré boli vyrobené spravodlivo a pestované udržateľným spôsobom.


Ale: Milované čokoládové zajačiky a vajíčka sú dostupné aj vo férovej verzii. Certifikovanú bio čokoládu spoznáte napríklad podľa pečate Fairtrade. Pohľad na zoznam ingrediencií môže byť tiež informatívny – v najlepšom prípade je čo najkratší a obsahuje len príslušné ingrediencie. Najjednoduchšie je začať hľadať svoje veľkonočné sladkosti priamo v bio oddelení supermarketu alebo drogérie: určite tu rýchlo nájdete to, čo hľadáte, bez toho, aby ste sa museli dlho pozerať na drobné písmená. My v Ecolocco milujeme dokonalú chuť čokolády Lyra, ktorá sa vyrába na Slovensku. Keď ju raz skúsite, zistíte, aká je neodolateľná chuť pravej čokolády.

A ešte to nepopulárne jarné upratovanie 😊

Neviem ako vy, ale my pri pojme jarné upratovanie si predstavíme umývanie okien, drhnutie dlážky, či utieranie prachu – všetko sú to aktivity, ktoré nemáme veľmi v láske. Ale keď už sa do toho pustíme, rozhodne len s našimi eko pomocníkmi. Naša lufa je dokonalá na všetky povrchy a spolu s ekologickými saponátmi vyblýska vašu domácnosť ako sa vraví zu grunt 😊.


Ak sa budete riadiť jedným alebo viacerými z našich tipov, všimnete si, že žiť trvalo udržateľným spôsobom aj počas týchto sviatkov nie je také ťažké. A s čistým svedomím to jednoducho chutí lepšie! Prajeme Vám krásne, chutné a veselé Veľkonočné dni!

Nákupný košík