Ekologická kúpeľňa: krok za krokom k zdravšej kúpeľni aj u teba doma

ekologicka kupelna

Čistá a zdravotne neškodná voda je z roka na rok väčšia vzácnosť. A to sa dotýka každého z nás. Je preto dôležité, aby sme tento náš najvzácnejší prírodný zdroj chránili a neplýtvali ním. A kde je lepšie s tým začať, ak nie priamo v kúpeľni – najväčšom žrútovi vody každej domácnosti? Veď bežná priemerná štvorčlenná rodina spotrebuje denne v priemere niekoľko stoviek litrov pitnej vody.

Kúpanie, sprchovanie, umývanie, pranie… pokiaľ človek nebýva v rodinnom dome a nemá dažďový program (využívanie dažďovej vody na pranie a umývanie), tak to už začína byť problém. A to nielen pre ekosystém, ale aj pre našu peňaženku. Ako si zariadiť kúpeľňu s nálepkou eco-friendly?

Používajte prírodné materiály

Základom je používanie prírodných materiálov. A to čo najviac. Do ekologickej kúpeľne nepatria plasty ani iný nerecyklovateľný materiál. Namiesto toho treba uprednostniť drevo, ratan, bambus, sklo a rôzne prírodné textílie. Uteráky, osušky a kúpeľňové podložky z takéhoto materiálu lepšie pohlcujú vlhkosť a sú ďaleko príjemnejšie, nielen na dotyk, ale i na pohľad. Čo sa týka nábytku v kúpeľni, treba vyberať drevený alebo ratanový. V poslednej dobe sa však do popredia dostáva bambus, ktorý je nevyčerpateľným zdrojom materiálu na výrobu, pretože dorastá veľmi rýchlo. Navyše je tvrdý a veľmi odolný voči vode, a preto je do kúpeľne úplne ideálny.

Vypnite vodu

Ako sme naznačili v úvode, voda je najcennejší prírodný zdroj, preto je ňou potrebné šetriť. A v rámci domácnosti na to kúpeľňa poskytuje najväčší priestor. Vypínanie vody pri čistení zubov či holení by mala byť úplná samozrejmosť. Okrem toho je výborný nápad vymeniť sprchovú hlavicu za ekologickú s menším prietokom vody alebo vyskúšať namontovať úsporné zariadenie na vodovodnú batériu.

Používajte eko čistiace prostriedky

Dnes je na trhu mnoho značiek, ktoré ponúkajú „zelenšiu“ alternatívu a za rozumnú cenu. Ale zvedavci môžu skúsiť aj experimentovať. To by ste neverili, čo dokáže sila prírody – opäť platí pravidlo trojice (sóda, citrónová šťava, ocot). Ich vzájomnou kombináciou je možné dosiahnuť úžasné výsledky. Pri boji s plesňami zase pomôže levanduľový olej.

Niečo podobné môžeme povedať aj o používaní hygienických prostriedkov. Prírodné mydlá, šampóny a kondicionéry sa stali v poslednej dobe veľmi obľúbenými, čo výrazne prispelo k ich dostupnosti.

Kebny sme mali vybrať iba jednu vec, ktorá by nesmela chýbať v mojej ekologickej kúpeľni, tak by to rozhodne bola bambusová zubná kefka. Nielenže má pekný dizajn a v prírode sa rozloží za veľmi krátku dobu, ale vďaka svojim prirodzeným antibakteriálnym vlastnostiam účinnejšie odstraňuje baktérie z ďasien a zo zubného povlaku ako v prípade obyčajných plastových zubných kefiek. A to všetko za veľmi výhodnú cenu.

Pozrite sa na to takto: priemerný človek za svoj život vyhodí približne 10 kilogramov plastových zubných kefiek, ktoré sa potom donekonečna kopia niekde na skládke odpadu. Preto nahradiť plast ekologicky neškodným bambusom za tú námahu rozhodne stojí.

Bambusové zubné kefky ecolocco

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nákupný košík