Viete ako žiť ekologickejšie? Jednou z možností je aj menej ciest do potravín a tým nižší počet najazdených kilometrov. Aby sme vám pomohli udržať vašu chladničku a špajzu dobre zásobenú, tu je niekoľko jednoduchých spôsobov, ako skladovať ovocie, zeleninu, bylinky a chlieb pomocou voskových obrúskov – Včelobal ®. S našimi tipmi jednoducho zistíte ako udržať čerstvé potraviny.
Bobuľové ovocie
Aby sa predišlo plesni, opláchnite čučoriedky, maliny a jahody v zmesi octu a vody (1 diel octu, 2 diely vody) na dezinfekciu. Potom ich opláchnite v čistej vode a dôkladne osušte pred zabalením a uložením do chladničky. Vložte ich do misky, ktorú prikryjete voskovým obrúskom.
Ako udržať ovocie čerstvé?
Jablká
Nakrájané jablká sú perfektným jedlom na dlhú cestu, ale môžu rýchlo zhnednúť vďaka etylénovému plynu – prirodzenému rastlinnému hormónu, ktorý spúšťa proces dozrievania. Na predĺženie trvanlivosti nakrájaných jabĺk ich stačí namočiť do studenej slanej vody (pol čajovej lyžičky soli na liter vody). Po piatich minútach osušte a zabaľte do voskového obalu a uložte do chladničky, aby ste predišli ich oxidácii.
Banány
Máte radi smoothie? A vedeli ste, že včelobal môžete použiť aj do mrazničky? Tak čo teda s tými banánmi, ktoré tiež príliš rýchlo dozrievajú a hnednú? Ošúpte ich, zabaľte do voskového obalu a uložte si ich do mrazničky na smoothie.
Ak však chcete radšej čerstvé banány, treba ich uskladniť na mieste mimo slnečného žiarenia. A POZOR! Banány a jablká sa nekamarátia (tieto vylučujú enzýmy, ktoré podporujú dozrievanie), tak ich nedávajte spolu do misky. Ideálne je ich zavesiť na háčik.
Pomaranče
Pomaranče sú chutné a čerstvé, ak ich uskladníte pri izbovej teplote, kde vydržia až jeden týždeň. Ak ich zabalíte do voskového obrúska a vložíte chladničky, pomaranče môžu vydržať 3 až 4 týždne.
Ak vedeli ste, že aj pomaranče môžete zmraziť?
Ošúpte pomaranče, rozdeľte ich na mesiačiky a usporiadajte na plech vystlaný fóliou alebo papierom na pečenie. Uistite sa, že mesiačiky nie sú porušené, aby z nich nevytiekla šťava. Vložte plech do mrazničky, nechajte tam približne 4 hodiny alebo cez noc a potom presuňte do voskového vrecka a zamrazte. Takto vám mesiačiky vydržia až 6 mesiacov. Čerstvé pomarančové mesiačiky môžete pridať do smoothie, aby ste ho osviežili alebo ich použite namiesto ľadu do letných nápojov.
Citróny
Aj vy začínate ráno vodou s citrónom? A väčšinou na tento nápoj potrebujete len polku citróna? Odteraz vždy, keď vytlačíte jednu polovicu, tú druhú zoberte a zabaľte do včelobalu. Ak ho uskladníte do chladničky, tam vám vydrží krásne čerstvý a šťavnatý minimálne 2 týždne. Ak aj neprekrojíte citrón, vždy ho vložte do voskového obalu a chladničky. Týmto spôsobom si citróny dlho zachovajú svoju tvrdosť, šťavnatosť a chuť.
Ako udržať zeleninu čerstvú?
Avokádo
Viete prečo avokádo krátko po prerezaní vzdy zhnedne? Enzýmy v avokáde vytvárajú hnedý pigment, keď sú vystavené kyslíku. Netrvá dlho a polovica avokáda alebo miska guacamole budú vyzerať menej než príťažlivo. Aby ste predišli hnednutiu, použite štipku citrónovej alebo limetkovej šťavy (áno, spravte si v jeden deň guacamole aj citrónovú vodu a nemusíte citrón baliť 😊). Kyselina citrónová pomôže zabrániť hnednutiu po dobu najmenej 24 hodín. Môžete tiež skúsiť uložiť plátky avokáda s veľkými kúskami cibule na konzerváciu. Len sa uistite, že sa cibuľa dotýka iba šupky avokáda!
Mrkva
Ak mrkvu správne skladujete, vydrží vám mesiace. Ak chcete, aby vydržala čo najdlhšie, ako prvé odstráňte vňatku. Keďže mrkve sa najlepšie darí vo vlhkosti, tak ju vložte do misky naplnenej vodou, uzavrite voskovaným obrúskom a uložíme do chladničky (tento tip využite aj pri červených reďkovkách 😊). Pozor! Mrkva, paradajky, jablká alebo hrušky si spolu nerozumejú. Mali by ste ich preto skladovať od seba, inak by mrkva mohla získať nahorklú chuť.
Paradajky
Urobili ste si radosť krásnymi, voňavými a zrelými paradajkami, ale neplánujete ich využiť na prípravu omáčky či domáceho kečupu? Chcete si ich vychutnať tak, ako sú – v šalátoch alebo posolené na maslom natretom chlebíku? Ak áno, udržujte ich mimo chladničky, pretože teploty nižšie ako 13°C zastavia ich dozrievanie a stratia svoju chuť a arómu. Ak ich už raz vložíte do chladničky, nedokážu už dozrieť, ani ak ich neskôr vyberiete von na dlhší čas.
Aby boli paradajky čerstvé a pevné, mali by sa skladovať v rozmedzí teplôt od 13°C do 21°C, mimo priameho slnečného žiarenia. V letných mesiacoch je vhodnejšie umiestniť ich do pivnice alebo komory a v zimných mesiacoch ich skladujte na kuchynskej linke.
Skladujte zrelé paradajky vo vystlanom košíku alebo krabici pomocou novín alebo papiera, takže stonky smerujú nahor. Nedozreté paradajky dajte naopak stonkou na dol a skladujte ich rovnako ako zrelé.
Stonky majú smerovať nadol z dvoch dôvodov: zabráni to vysychaniu paradajky a zároveň táto poloha ochráni pred prenikaním vzduchu, plesní a baktérií do plodu.
Aby ste urýchlili proces dozrievania paradajok, pridajte do krabice či vrecka zrelé jablko.
Šalát
Šalát väčšinou kupujeme v jednom kuse a tak si ho privezieme domov. Ak chceme, aby nám vydržal dlhšie, oddelíme jednotlive listy, naukladáme ich do misky, navrch dáme papierovú utierku a tú prekryjeme voskovým obalom.
Vinníkom mokrých a plesnivých listov je vlhkosť, takže suchá papierová vreckovka ju bude absorbovať. Keď zvlhne, vymeňte ju. Skúste tiež na šalát nasypať štipku soli, táto tiež pomáha vytiahnuť extra vlhkosť.
Bylinky
Ideálne je bylinky skonzumovať do pár hodín, ale kto to dokáže, však😊? Čerstvé bylinky preto rozoberte, povyberajte uschnuté a hnedé listy, zabaľte ich do voskových obalov a odložíme do chladničky. POZOR! Na bylinky, ktoré sú vlhkejšie, ako napríklad bazalka, použite rovnaký trik ako na šalát, t.j. zabaľte ich najskôr do papierovej utierky, až potom do voskového obrúska.
Chlieb
Ako udržať potraviny čerstvé? Čerstvý bochník chleba je najlepšie zjesť do niekoľkých dní. Zmrazovanie je najlepší spôsob, ako uchovať chlieb čo najdlhšie. Ak plánujete jesť svoj chlieb v priebehu niekoľkých dní, uchovávajte ho na chladnom a suchom mieste (nie na vrchu chladničky ani v blízkosti umývačky riadu). Zabaľte ho do opakovane použiteľného voskového obalu na chlieb a ideálne ešte do ľanového vrecka. Voskový obrúsok na chlieb je najlepším riešením ako na zmrazovanie, tak aj skladovanie.
Včelobal® vyrobený na Slovensku je vyrobený zo 100% organickej BIO bavlny s certifikátom GOTS, zmesi vosku od slovenských včelárov, bio repkového a kokosového oleja a borovicovej živice. Táto kombinácia ingrediencií vytvára tvárny potravinový obal, ktorý možno použiť znova a znova. Voskový obrúsok, ktorý je umývateľný, opakovane použiteľný a kompostovateľný, umožňuje jedlu dýchať a udržuje jedlo dlhšie čerstvé.