Viete separovať odpad? Čo vyhodiť do ktorého kontajnera

Hádzať odpad do jedného kontajnera nie je práve najšťastnejšie riešenie. Povinnosť separovať odpad má podľa zákona o odpadoch dokonca aj každá obec. Prístup ľudí k recyklácii a separovaniu je však odlišný. Niekto separuje takmer všetko, iní separujú sklo a plasty a sú medzi nami aj takí, čo nevedia, ktorý odpad patrí do ktorého kontajnera. Pritom si stačí zapamätať len pár pravidiel a farieb. Ako teda správne separovať odpad?

Modrý kontajner na papier

Do kontajnera označeného modrou farbou patrí všetko, čo je vyrobené z papiera – noviny, časopisy, letáky, kartónové krabice či papierové obaly.

Treba sa však vyhnúť mastnému alebo znečistenému papieru, dechtovému papieru a použitým detským plienkam a hygienickým potrebám. Rovnako tiež viacvrstvovým obalom a fóliám.

Zelený kontajner na sklo

Do tohto kontajnera vhadzujte sklenené nádoby, sklenené fľaše, črepiny, tabuľové sklo či sklenené šošovky.

Nepatrí sem keramika, porcelán, žiarivky, autozrkadlá, TV obrazovky alebo sklo kombinované s iným materiálom.

Žltý kontajner na plasty

Sem sa vyhadzujú plastové nádoby – PET fľaše od nápojov, fólie, igelitové tašky a vrecká, plastové kelímky, obaly z kozmetických produktov a polystyrén. Ak to obec povoľuje, je sem možné vhadzovať aj plechovky od nápojov a drobné kovové predmety (napríklad konzervy alebo drôty).

A čomu sa treba vyhnúť? Rozhodne PET fľašiam od potravinárskych olejov, novodurovým rúrkam a obalom od rôznych chemických látok (motorové oleje, chemikálie, farby a laky).

Červený kontajner na kovy

Červená farba znamená kov – kovové obaly, kovové výrobky, konzervy, kovové súčiastky, nápojové plechovky, alobal.

Aj v tomto prípade sa však treba vyhnúť kombinovaným materiálom – napríklad obaly znečistené chemikáliami a farbami alebo obaly od zubnej pasty.

Hnedý kontajner na bio odpad

Jednoduché: biologický odpad. Tým je akýkoľvek rozložiteľný odpad vznikajúci v záhrade alebo v kuchyni, teda napríklad tráva, malé konáre zo stromov, lístie, kvety, zelenina, ovocie, rôzne šupky z čistenia ovocia a zeleniny.

Treba sa však vyhnúť psím a mačacím výkalom, vlasom, popolu, fekáliám, kameňom, škrupinám z vajec alebo uhynutým zvieratám.

A kam so zvyšným odpadom?

A čo s odpadom, ktorý nie je možné vyhodiť do niektorého z kontajnerov? Odpoveď je jednoduchá. V takom prípade treba zájsť do niektorého z obecných zberných dvorov a odpad vyhodiť tam.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nákupný košík