Ekologická kuchyňa: krok za krokom k zdravšej kuchyni u vás doma

ekologicka kuchyna

Či chceme alebo nie, ekologické problémy sa dotýkajú nás všetkých a súvisia s každou súčasťou našich životov. Najlepšie začať rovno doma, napríklad v kuchyni, ktorá je centrom každej domácnosti. Preto má aj veľký potenciál na vytvorenie ekologicky priaznivého priestoru. Ako variť, umývať či skladovať potraviny ekologickejšie?

Základným princípom ekologickej kuchyne je prirodzený kolobeh látok v prírode. Dá sa povedať, že to funguje ako taký menší ekosystém. A to najmä na báze dômyselnej optimalizácie používanej energie (zníženie spotreby vody a elektriny) a recyklácie.

Začnite (úplne) od základu

Kuchyňa vyrobená z recyklovateľných materiálov vo veľkej miere prispieva k ochrane životného prostredia. Jeden z takýchto materiálov je napríklad PaperStone – kamenný papier. Samozrejme, papier nie je vhodný na nábytok, avšak keď je spracovaný správnou technológiou a s prímesou vhodného pomeru ďalších zložiek, dá sa z neho vyrobiť vkusný a trvácny produkt do kuchyne. Príprava takéhoto  kamenného papiera spočíva v recyklácii vlákien papiera spoločne so živicou a v ich následnom zmiešaní a lisovaní. Výsledný materiál má potom pevnosť v ťahu s odolnosťou proti oteru, má rovnako vysokú odolnosť proti požiaru a neabsorbuje vodu. Nezanedbateľnou výhodou je aj hygienickosť, pretože jeho štruktúra zabraňuje rozmnožovaniu a šíreniu baktérii.

Ekologické varenie sa začína v obchode

Po kuchynskom nábytku treba v ekologickej kuchyni pamätať aj na vhodný výber spotrebičov. Technológia ide míľovými krokmi dopredu, dnešné výrobky tak dokážu byť omnoho šetrnejšie nielen k životnému prostrediu, ale i k našej peňaženke. Určite budete súhlasiť, že jedným z najdôležitejších a energeticky najnáročnejších spotrebičov je chladnička. V jej prípade by sme si preto mali dať zvlášť pozor. Už jej vhodným umiestnením sa dá veľa ušetriť – nemala by stáť blízko zdroja tepla a ani na mieste, kde by mohla byť vystavená priamemu slnečnému žiareniu. Tiež chladničku treba otvárať čo najmenej a na čo najkratšiu dobu.

Ďalšími žrútmi elektrickej energie sú varič a rúra na pečenie. V ich prípade je základom zvoliť inteligentný prístup používania nádob na varenie. Energeticky najúspornejšie je varenie v tlakových hrncoch, tiež treba pamätať na to, aby pri varení bola veľkosť ohňa horáku rovnako veľká ako dno hrnca (pokrievka pri varení je samozrejmosť). V trúbe je zase energeticky výhodné piecť viac jedál naraz a využívať jej teplo aj krátko po dopečení.

Toto vás naučili už v škole

Šetrenie vodou je kľúčové. Pochopiteľne, tu hrá hlavnú úlohu umývačka riadu. Dnes sa už vyrábajú aj malé, ktoré nezaberajú veľa miesta, pričom v poslednej dobe sú veľkým hitom umývačky na paru. Ich veľkou výhodou je, že spotrebujú extrémne málo vody a sú veľmi účinné.

Záleží, kam to odhodíte

V neposlednom rade k ekologickej kuchyni patrí aj zachádzanie s odpadmi a recyklovanie. Aj tu existujú rôzne výzvy. Čo s biologickým odpadom? Pokiaľ vlastníte dom a záhradku, riešenie je veľmi jednoduché. Môžete si založiť vlastný kompost. Čo sa týka bytu, tu je už situácia trochu zložitejšia. Ale aj v tomto prípade sa dá nájsť riešenie. Napríklad v podobe drviča kuchynského odpadu zabudovaného do drezu. Biologický odpad sa tak ekologicky okamžite spracuje priamo v kuchyni a potom spolu s vodou odchádza do kanalizácie.

kuchynský kompost

Ďalšie kuchynské vychytávky

A na záver to najdôležitejšie. Čím menej odpadu v domácnosti produkujete, tým lepšie. Začať sa dá pritom už od maličkostí. Napríklad výmenou obyčajných plastových slamiek za EKO slamky, ktoré nielenže vydržia dlhý čas, ale v nápoji aj pekne vyzerajú. To isté môžeme povedať aj o používaní rôznych plastových obalov a fólií v kuchyni. Tie sa dajú veľmi účinne nahradiť napríklad včelími obalmi. Ich výhodami oproti plastom sú možnosť dlhodobého používania, ľahká manipulácia, estetický dizajn a nenáročná údržba použitého obalu.

Pokiaľ sa navyše rozhodnete používať ekologické čistiace a umývacie prostriedky namiesto bežne používaných, k nálepke „ekologická kuchyňa“ sa priblížite ešte rýchlejšie. Takýmto univerzálnym čistiacim prostriedkom sú napríklad ocot, citrónová šťava alebo obyčajná jedlá sóda. Prípadne ich vzájomná kombinácia. V neposlednom rade nezabúdajte na výmenu klasických špongií a kief za tie prírodné, či už z lufy, kokosu, alebo sisalu. Za vyskúšanie to rozhodne stojí.

Tak čo, inšpirovali sme vás? Dajte nám vedieť napríklad na našom Facebooku.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nákupný košík